31 paź 2014

Tarta z kremem budyniowym i ananasem

Jak się czasem od rana czepi człowieka coś słodkiego to dopóki nie zaspokoi apetytu to nie ma życia. My tak z córką od rana miałyśmy takie właśnie myśli, które nas nachodziły i nie chciały się odczepić. Więc powstał wspólny pomysł na coś słodkiego, coś owocowego, coś kruchego i kremowego. W rezultacie wyszła 'tarta' na kruchym cieście szarlotkowym z kremem budyniowym i świeżym ananasem.


Składniki na ciasto:
2 szklanki mąki
2 żółtka
1/2 kostki margaryny
1/2 szklanki cukru
2 łyżki kwaśnej śmietany
1/2 cukru waniliowego
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Z w/w składników wyrobić ciasto i wstawić na 1/2 godziny do lodówki by się schłodziło.
W międzyczasie przygotowujemy masę budyniową:

2 szklanki mleka
1 budyń waniliowy lub śmietankowy
6 łyżek cukru
3 łyżki mąki pszennej
1 kostka masła



 W 3/4 szklanki mleka rozpuszczamy budyń, a resztę wlewamy do rondla z cukrem i budyniem oraz mąką i podgrzewamy do połączenia składników aż powstanie gęsty budyń - cały czas mieszamy. Odstawiamy do ostygnięcia. Po ostudzeniu dodajemy kostkę masła po łyżce i miksujemy na puszystą masę.

Wyjmujemy ciasto z lodówki, rozwałkowujemy na okrąg trochę większy od średnicy okrągłej formy i przekładamy ciasto do natłuszczonej i obsypanej bułką tartą formy ugniatając delikatnie by przylegało ściśle do formy. Pieczemy w piekarniku około 25-30 minut w temp. 190 C.
Po upieczeniu u wystudzenia ciasta nakładamy do środka puszystą masę budyniową i dekorujemy świeżym ananasem. Smacznego.



25 paź 2014

Karmelizowana gruszka

Łatwy i smaczny deser na jesienną pogodę, a przy tym pięknie pachnie i może być dodatkiem  do innych deserów czy ciast. Karmelizowane gruszki świetnie smakują z lodami waniliowymi, polecam.


Potrzebne: 
2 gruszki
3 łyżeczki cukru
odrobina cynamonu
2 łyżki masła


Gruszki obieramy, kroimy na ósemki i wykrawamy gniazda nasienne. Masełko roztapiamy na patelni dodając cukier i cynamon. Kiedy masło się roztopi wykładamy na patelnie gruszki. Dusimy około 10 minut w maśle obracając gruszki tak by były skarmelizowane z każdej strony. Po tym czasie gruszki można podawać same lub z dodatkiem np. lodów.





Wariacje z gruszką

24 paź 2014

Kremowa zupa czosnkowa

Ostatnio chłodno i deszczowo, a popołudnia i wieczory najlepiej spędza się teraz w domu. Dlatego fajnie jest zjeść smaczną rozgrzewającą zupę taką właśnie jak ta. Serdecznie polecam to świetne danie zwłaszcza, że to przepis na zupę samej Magdy Gessler i naprawdę smakuje wyśmienicie, a jest naprawdę łatwe w wykonaniu.


Składniki:
8 ząbków czosnku
2 ziemniaki
1 cebula
2 łyżki masła
2 l bulionu warzywnego
oliwa z oliwek
sól, pieprz do przyprawienia oraz majeranek
tarty parmezan
grzanki
40 gram boczku wędzonego - ja go nie dodałam



Czosnek kroimy w cienkie plasterki, a cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy na maśle. Następnie wrzucamy do wrzącego bulionu. Ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę i też wrzucamy do bulionu. Następnie boczek pokrojony w cienkie paski wytapiamy na patelni i wrzucamy do zupy. Przyprawiamy do smaku i gotujemy przez jakieś 20 minut aż ziemniaki będą miękkie. Wtedy miksujemy zupę. By była bardziej kremowa można dodać serka kremowego.
Dodatkowo przygotowujemy malutkie grzanki - kroimy chleb na małą kosteczkę i zapiekamy w piekarniku. Można wcześniej zarumienić na oliwie, a dodatkowo do talerza na grzanki posypać parmezan. 




Zupa naprawdę jest wyśmienita i przepięknie pachnie. ja nie miałam parmezanu, ale i tak smakowało wspaniale. Smacznego.




Szybkie zupy!

23 paź 2014

Torcik naleśnikowy z dżemem i twarogiem

Postanowiłam wziąć udział w konkursie dżemowym i stąd moja fantazja naleśnikowa. Naleśnika można podać na wiele sposobów, a to jeden z moich - przekładaniec naleśnikowy lub torcik, nazewnictwo nie jest aż tak ważne jak sam smak świeżutko usmażonych ciepłych naleśników przełożonych słodkim serem i pysznym dżemem porzeczkowym, który uwielbiam za jego kwaskowaty i mocny smak. Takie śniadanie na pewno dodaje energii na dalszy pracowity dzień, zwłaszcza gdy za oknem mamy to co dzisiaj - szarość, deszcz i jeszcze raz szarość.


Składniki na ciasto naleśnikowe są każdej kucharce znane i pewnie każda ma na to swój własny autorski przepis. U mnie jest taki:
2 szklanki mąki
1 łyżka oleju roślinnego
szczypta soli
3/4 szklanki mleka
woda wedle uznania
olej do smażenia
Ciasto musi być lejące niezbyt gęste tak by swobodnie można je było lać na patelnię.




Po usmażeniu naleśników, smarujemy je po wierzchu na zmianę dżemem,a kolejną warstwę serem. W ten sposób uzyskamy piętrowy torcik z białą czerwonymi warstwami. Po wierzchu można wysmarować też dżemem lub serem ewentualnie polać syropem klonowym. Taki torcik kroimy na kawałki i smakujemy na śniadanie z poranną kawą.


Słodki twaróg - do świeżego twarogu dodajemy 2 łyżeczki cukru waniliowego i cukier biały w zależności o własnych upodobań, jeśli lubimy bardzo słodki ser to należy dosłodzić więcej.



Dżem dobry, pobudka

20 paź 2014

Ciasto z białek z żurawiną

Zdarza się czasem, że przy okazji różnych wypieków czy dań, zostają nam w lodówce same białka jajek i nie bardzo wiemy jak je wykorzystać. Ja już znalazłam na to sposób. Wypróbowałam kilka przepisów na ciasta z białek i powiem Wam, że są naprawdę świetne i w niczym nie umniejszają innym wypiekom.
Tym razem znalazłam fajny przepis na takie białkowe ciasto i dodałam do niego pół garści żurawiny, bo tylko tyle mi zostało niestety, ale ciasto i tak smakowało wyśmienicie. Wczoraj popołudniu pieczone, a dziś rano resztę córcia zabrała do szkoły.


Składniki:
szklanka białek
3 szklanki mąki
1 szklanka oleju roślinnego
1 szklanka cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
kilka kropli ulubionego aromatu do ciast
szczypta soli do białek
0,5 szklanki mleka


Wykonanie:
Białka ubijamy na sztywną pianę. W osobnym naczyniu mieszamy mąkę, olej, cukier, proszek do pieczenia i mleko. Następnie dodajemy do reszty składników ubitą pianę białkową i dokładnie mieszamy. Na koniec dodajemy aromat do ciast - mój był rumowy. Można dodać rodzynki, żurawinę czy inne bakalie. U mnie znalazła się żurawina. Ciasto wykładamy do foremki wysmarowanej masłem i obsypanej mąką. Pieczemy w 160 C około 1 godziny.
Dobrze jest polać ciasto po upieczeniu czekolada lub lukrem- u mnie było to zbędne, bo nikt nie chciał czekać:) Smacznego!



15 paź 2014

Tort ziemniaczany z pieczarkami

Zawsze miałam słabość do wszelkich dań zapiekanych w piekarniku czy to z ryżu czy z makaronu, ale tym razem wpadłam na mniej banalny pomysł. Chciałam po pierwsze jakoś fajnie spożytkować resztę ziemniaków i pieczarek, które mi zostały i zarazem przypomnieć sobie pewien włoski przepis na Torta di patate, który miałam sposobność próbować wieki temu w Neapolu. Może mój torcik ziemniaczany nie jest dokładnym odwzorowaniem tamtego dania tak popularnego we Włoszech, ale mnie i mojej rodzinie smakuje wyśmienicie.


Spontanicznie znalezione w lodówce składniki :
1 średnia cukinia
8 średnich pieczarek
1 duża cebula
1 ząbek czosnku
2 jajka
 świeża natka pietruszki
i oczywiście ziemniaki w ilości około 1 kg

A do wykończenia:
bułka tarta
masło do wysmarowania tortownicy
sól i pieprz do smaku - ja użyłam pieprzu cytrynowego
żółty ser - można zetrzeć na tarce, ja poszłam na łatwiznę i ułożyłam na wierzchu plastry



Ziemniaki obrać i ugotować, ugnieść na pure. Obrać, pokroić w kostkę i zeszklić na oliwie cebulę i czosnek, dodać pokrojone w kostkę: cukinie i pieczarki, dusić do zmięknięcia. Dodać szczyptę soli i pieprzu. Do pure ziemniaczanego dodać 2 surowe jajka, duszone pieczarki z cukinią, sól, pieprz do smaku oraz posiekaną natkę pietruszki. Wszystko ze sobą dokładnie połączyć. Powstanie masa, którą przekładamy łyżką do tortownicy wysmarowanej masłem i obsypanej bułką tartą.


Na wierzch masy ziemniaczanej można zetrzeć trochę sera żółtego, lub ułożyć po plasterku sera. Na samym końcu obsypujemy masę bułką tartą i zostawiamy na niej kilka cieniutkich listków masła, co sprawi, że zapiekanka będzie na wierzchu rumiana i chrupiąca. Wkładamy do piekarnika na 30 minut. Po tym czasie tort jest gotowy do jedzenia, ale warto odczekać aż nieco ostygnie, wtedy najlepiej się kroi. Można podawać z sosami, ale mnie smakuje najlepiej bez dodatków. Smacznego



13 paź 2014

Tarta jabłkowa

Na niedzielne popołudnie nie mogło braknąć czegoś słodkiego do poobiedniej kawy. Długo się nie zastanawiałam nad tym co to będzie, biorąc pod uwagę dużą kilo jabłek, które czekały w kuchni i aż się prosiły żeby coś z nimi zrobić i to szybko. U moich rodziców rośnie pewna jabłoń, która może nie rodzi szlachetnych owoców, ale za to dużo i takich, które świetnie nadają się właśnie na szarlotki i tarty.


Składniki na tartę:
1 szklanka cukru pudru - dałam troszkę mniej
100 gram masła
250 gram mąki tortowej
1 jajko
szczypta soli
2 łyżeczki cukru waniliowego


Wyrabiamy ciasto ze wszystkich składników, tak by stało się zwarte i delikatne. Po wyrobieniu rozwałkowujemy je na kształt koła o średnicy nieco większej niż nasza forma na tartę. Ja robię to przez pergamin wtedy nie klei się do wałka, a następnie przekładam do wysmarowanej tłuszczem i obsypanej bułką tartą formy. Tak przygotowane ciasto wkładamy do lodówki na 30minut.

Jabłka:
Potrzebujemy około 6 sztuk kwaskowych jabłek, które obieramy i kroimy w kostkę, a następnie prażymy z odrobiną cynamonu i cukru, dopóki nie zaczną się rozpadać.
2 kolejne obrane jabłka kroimy na ćwiartki i znów na ćwiartki - posłużą one do wykończenia tarty.
Wyjmujemy ciasto z lodówki i nakładamy na nie uprażone jabłka, a na wierzchu układamy ćwiartki jabłek. Tak przygotowane ciasto wkładamy na godzinę do piekarnika w 180C. Smacznego.


8 paź 2014

Mus z dyni i jabłek

Z dyni jak się okazuje można wyczarować cudowne smakołyki i te wytrawne jak i te na słodko. Ostatnio przerabiam temat "dynia" na różne sposoby i jestem tym warzywem coraz bardziej zafascynowana. Myślę, że ma przed sobą świetlaną przyszłość. Ma tak szerokie spektrum zastosowań, że aż trudno uwierzyć. Tym razem przygotowałam mus dyniowo jabłkowy w większej ilości by zamknąć go w słoiczkach i rozkoszować się nim w zimowe popołudnia, jako dodatek do deserów, ciast czy naleśników.


Do mojej ilości musu, z której wyszło około 1,5 litra pysznego pomarańczowego musu potrzeba:
8 kwaśnych jabłek obranych ze skórki i pokrojonych w kostkę
2,5 szklanki puree z pieczonej dyni
8 łyżek cukru
1 łyżeczka tartego cynamonu
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
kilka kropli olejku pomarańczowego


Jabłka dusimy w garnku z cukrem , cynamonem i gałką muszkatołową . Dusimy jabłka dopóki nie zaczną się rozpadać. Następnie dodajemy puree z dyni i mieszamy wszystko dokładnie by się połączyło, na koniec dodajemy esencję pomarańczową. Prażymy wszystko razem przez jakieś 15 minut. Należy uważać by mieszanka nie przywierała na do dna garnka. Następnie miksujemy wszystko blenderem na bardzo gładką aksamitną masę. Po zmiksowaniu przekładamy gorący mus do umytych słoiczków i zakręcamy. Aby można było przechowywać go dłużej, należy spasteryzować


Gotowy mus można podawać jak nadzienie do naleśników, dodatek do lodów czy ciast, czy jako smarowidło do tostów.  Smacznego.

Dynia na słodko i słono

6 paź 2014

Zupa z jarmużu z kaszą gryczaną

Do tej pory nie doceniałam jarmużu zresztą chyba jak wiele osób. Zazwyczaj używa się go do dekoracji dań lub jako dodatek do zup. Tymczasem jak się okazuje to naprawdę fajna kapustowata roślina i można z niej wyczarować wiele ciekawych potraw, wystarczy tylko odrobina fantazji i trafionych dodatków.


Składniki:
około 350 gram liści jarmużu
500 ml bulionu warzywnego
1/2 pęczka świeżej pietruszki
2 ząbki czosnku
1 mała cebulka
1 łyżka masła
pieprz
1 łyżka oliwy z oliwek
3 łyżki śmietany 18%

Gotujemy wodę z kostką bulionową.Na oliwie dusimy posiekany czosnek i cebulkę.
Na gotujący się wywar wrzucamy liście jarmużu, przed gotowaniem starajmy się wyciąć twardsze pędy. Dusimy liście w wywarze około 10 minut, następnie dodajemy uduszony czosnek z cebulą i posiekaną natkę pietruszki, pieprz oraz masło. Dusimy jeszcze jakiś czas by jarmuż zmiękł , a następnie częściowo miksujemy blenderem dodając śmietanę. (Ja chciałam by w talerzu znalazły się całe liście, które bardzo posmakowały mojej córce.)

Gotujemy kaszę gryczaną w lekko osolonej wodzie. Zupę podajemy z kaszą. Smacznego.


Przepis bierze udział w konkursie z firmą SYS na blogu  Sio smutki

2 paź 2014

Pyszna szarlotka bez wyrabiania

Poszukiwałam takiego przepisu i znalazłam! Szarlotka jest niebiańska, aromatyczna i pełna cudownego smaku jabłek z cynamonem w maślanej  oprawie. Wiem już, że to będzie mój ulubiony przepis na szarlotkę, zwłaszcza, że nie wyrabia się ciasta i dzięki temu czas przygotowania skraca się do minimum, a efekt palce lizać !



Potrzebne składniki:
3/4 szklanki cukru
30 dag cukru waniliowego
2 łyżeczki proszku do pieczenia
5/6 szklanki kaszy manny
1 szklanka mąki
2 łyżki cynamonu
140 gram masła
1- 1,1/2 kg kwaśnych jabłek



Jabłka obieramy i kroimy w kostkę następnie wrzucamy do rondelka i dusimy z 3 łyżkami cukru, 2 łyżeczkami masła oraz cynamonem dopóki się nie zaczną rozpadać.
Sypkie składniki tj kasza manna, mąka, proszek do pieczenia, cukier i cukier waniliowy wsypujemy do miski i dokładnie mieszamy.
Okrągłą tortownicę smarujemy wewnątrz masłem i wsypujemy na dno 1/3 warstwy suchej - czyli naszej sypkiej mieszanki i wyrównujemy, a na nią nakładamy połowę prażonych jabłek. Następnie wsypujemy kolejną warstwę suchą, a na nią drugą część jabłek.Jabłka obsypujemy ostatnią warstwą suchej mieszanki, a na wierzchu układamy warstwę cienko pokrojonych płatków masła. Tak przygotowane ciasto wkładamy do piekarnika na 60 minut. Po tym czasie raczej już nie można się opanować by nie spróbować jeszcze gorącej szarlotki:)
SMACZNEGO !




Jabłko z cynamonem 2014

Ciasta bez miksera