28 wrz 2014

Tarta z musem z dyni

Dawno nie przygotowywałam tarty, a przeglądając mnóstwo stron kulinarnych z przepisami wpadł mi pomysł do głowy, że przecież tarta to świetny deser na niedzielne popołudnie. Oczywiście najbardziej na dziś pasowała by tarta z jabłkami, ale ja miałam w zanadrzu zupełnie coś innego.
parę dni temu przygotowałam świetny mus z dyni, który podpatrzyłam na stronie Kwestia smaku  i już wiem,że ten mus jeszcze nie raz u mnie zagości. To świetny pomysł na dodatek do deserów, ciast, naleśników czy choćby tostów. U mnie dziś w wersji "na tarcie".

Przepis na mus:
4 łyżki cukru
3 kwasne jabłka
esencja pomarańczowa
1/3 łyzeczki mielonego cynamonu
1/4 łyżeczki tartej gałki muszkatołowej
1 szklanka puree z pieczonej dyni - ja dałam świeżej

Jabłka obrać,pokroić w kostkę i wrzucić do garnka razem z cukrem, cynamonem, gałką muszkatołową oraz esencją pomarańczową, mozna dodać tartej skórki z pomarańczy. Dusić około 10 minut ciągle mieszając, aż do rozpadnięcia jabłek, a następnie dodać puree z dyni i wymieszać.Tak dusić jeszcze jakieś 15-20 minut aż zgęstnieje. Można dosłodzić wedle własnego smaku.
Jeśli chcemy przechowywać mus na dłużej - jeszcze gorący wkładamy do wyparzonych słoiczków i zakręcamy. Na dłuższe przechowywanie niż tydzień słoiczki należy po zakręceniu spasteryzować.



Przepis na tartę:
100 gram masła
1jajko
250 gram mąki tortowej
1 szklanka cukru pudru
szczypta soli
masło do wysmarowania formy + bułka tarta
2 łyżeczki cukru waniliowego

Wyrabiamy ciasto z w/w składników tak by składniki połączyły się w całość. Smarujemy masłem formę do tarty o średnicy ok. 28cm oraz posypujemy tartą bułką. Rozwałkowujemy ciasto na okrąg i przy pomocy wałka wkładamy do formy.  Umiszczamy formę z ciastem w lodówce do schłodzenia na około 30minut.
Po tym czasie nakładamy na ciasto przygotowany mus z dyni i wkładamy do piekarnika na około godzinę w temp. 180C. Smacznego!




27 wrz 2014

Karmelizowane śliwki z cynamonem

Wrzesień to cudowny miesiąc i nie tylko dlatego, że się w nim urodziłam, ale dlatego, że zachwyca nas pięknymi barwami jesieni i obdarza cudownymi darami natury. W sklepach  mieni się teraz od kolorów : pomarańczowo zielone dynie, granatowe śliwki, czerwone pomidory i papryki. Cudownie to wygląda na straganach warzywnych. Skoro tak pięknie mamy w sklepach i ogrodach to i w kuchni trzeba te wspaniałości jakoś wykorzystać. U mnie dziś w menu karmelizowane w brązowym cukrze śliwki. Ostatnio na prośbę dziecka były knedle ze śliwkami, po których zostało kilka śliwek i trzeba było je dobrze wykorzystać. Myślę, że nam wyszło:)

Przepis;
Kilka świeżych średnich sliwek
3 łyżeczki brązowego cukru\
1/2 łyżeczki tartego cynamonu
3 łyżki masła
kilka kropel soku z cytryny


Śliwki myjemy i usuwamy pestki krojąc je na połowki. Roztapiamy masło na patelni i gdy się rozpuści wrzucamy sliwki. Następnie dodajemy cukier trzcinowy i sok z cytryny i delikatnie obracamy śliwki drewnianą szpatułką. Czynność powtarzamy kilka razy by z żadnej strony owoce się nie przypaliły. Na koniec dodajemy cynamon i jeszcze kilkakrotnie przewracamy śliwki na patelni. Na koniec dodałam odrobinę wiórek kokosowych na prośbę córki. Po kilku minutach przysmak jest gotowy i można zajadać go na deser.
Można śmiało podać do naleśników.



Śliwka - robaczywka!

22 wrz 2014

Makaron po sycylijsku zapiekany z bakłażanem i kozim serem

Przepis zaczerpnięty z bloga, kóry uwielbiam obserwować Moja mała kuchnia - propozycja Pani Ani nieco różni się od mojej, ponieważ ja nie użyłam mozzarelli, za to dodałam koziego sera oraz pominęłam zielony groszek. Makarony dominują w moim menu, a ten przepis bardzo mi się spodobał, ponieważ bardzo lubię bakłażana i wszelkie kombinacje z pastą w roli głównej.
Do dania w moim wykonaniu użyłam:
1 bakłażan
250 gram makaronu świderki
tarty parmezan
oliwa z oliwek
kilka plastrów koziego sera
300 gram pomidorów pelati z puszki


Umytego bakłażana pokroiłam w plastry grubości około 0,5 cm i usmażyłam na oliwie. Następnie poddusiłam pomidory pelati z dodatkiem pieprzu i soli.Ugotowałąm makaron al dente w osolonej wodzie i zmieszałam go dokładnie z powstałym sosem pomidorowym.
Natłuszczoną i obsypaną bułką tartą formę napełniłam warstwą makaronu, posypałąm parmezanem i poukładałam warstwę plastrów z bakłażana. Następnie połozyłam kolejną warstwę makaronu, znowu bakłażany, a na wierzchu połozyłam plastry sera koziego i zapiekłam w piekarniku 20 minut.
Danie smakowało wyśmienicie. Dziękuję za inspirację Ani.


Włoskie smaki



21 wrz 2014

Ciasto ze śliwkami z cytrynowo cynamonową nutą

Wrześniowa niedziela nie może obejść się bez śliwkowego ciasta  zwłaszcza, że za oknem od wczoraj mokro i pochmurnie. Śliwki teraz są wszędzie i w różnych odmianach, ja kupiłam śliwki polskie, twarde i niezbyt słodkie, ale ciasto z nimi to prawdziwa rozkosz dla podniebienia. Mam jakąś obsesję cytrynową, bo uwielbiam aromat świeżej cytryny dlatego do mojego ciasta dodałam nieco startej skórki z cytryny by nadać mu przyjemnego posmaku co się udało.


Składniki na ciasto:

3 jajka
3/4 szklanki cukru
2 szklanki mąki
1 cukier waniliowy
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 margaryna
skórka ze świeżej cytryny
1 łyeczka tartego cynamonu
cukier puder do posypania


Margarynę rozpuszczamy w rondelku. Jajka ucieramy z cukrami, następnie dodajemy mąkę, proszek do pieczenia, margarynę, która powinna być jeszcze ciepła, ale nie gorąca, a na koniec dodałam startą skórkę cytrynową. 
Całość mieszamy i wylewamy na natłuszczoną i obsypaną bułką tartą formę. Na wierzchu ciasta układamy wypestkowane umyte śliwki, które pokroiłam na ćwiartki. Po wierzchu posypujemy cynamonem. Pieczemy w 180C około 40 min. Po upieczeniu posypujemy cukrem pudrem. Smacznego!



Śliwka - robaczywka!

20 wrz 2014

Akcja "Zielony groszek na różne sposoby"-podsumowanie

Przyszedł czas by podsumować naszą akcję, w której rolę główną odgrywał zielony groszek. Jest mi bardzo miło, że akcja Wam się spodobała i wziełyście w niej udział, bo jednak zielony groszek nie jest dość powszechnym i oczywistym warzywem w naszej kuchni, gdyż zazwyczaj jest tylko dodatkiem do bardziej złożonych potraw. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że w akcji znalazło sie tyle ciekawych przepisów z zielonym strączkiem.
Poniżej zamieszczam wszystkie Wasze propozycje, które znalazły się w akcji i mam nadzieję, że staną się one inspiracją dla nas wszystkich na kolejne ciekawe dania.
Chcę od siebie jedynie dodać, że mnie najbardziej ujął przepis na Mufiny z zielonym gorszkiem - autorka margoja oraz fajny przepis bastaleny na groszkowo - szpinakową lasagne. Myślę, że znajdą się one w moim menu.
 Zapraszam do przejrzenia jeszcze raz wszystkich propozycji i dziękuję Wam za wzięcie udziału w akcji.



A tutaj Wasze propozycje:

17 wrz 2014

Krem z dyni

Kilka dni temu kupiłam dorodną dynię green i dziś doczekała się swojego momentu.Już kiedyś gotowałam to smaczne danie, jednak to był zupełnie inny gatunek dyni. Dzisiejszym kremem jestem zachwycona. Smak i zapach sprawiły, że rozpływam się na samą myśl o tym daniu. Jest bardzo proste w przygotowaniu i można podać je z maleńkimi grzankami, których nie zdążyłam dziś przygotować, bo bardzo się spieszyłam z obiadem.


składniki:
1 średnia dynia Green
2 kostki bulionowe
0,75 l wody
2 ząbki czosnku
2  cebulki szalotki
tarty imbir - odrobina do smaku, ja dałam na czubku małej łyżeczki
szczypta pieprzu
olej do smażenia

Dynię obieramy se skórki, usuwamy pestki z miąższem i kroimy w kostkę.
Cebulkę i czosnek kroimy w kostkę i szklimy na oleju/oliwie. Gotujemy bulion warzywny.
Dynię podduszamy z odrobiną wody i dodajemy zeszklony czosnek i cebulkę oraz gotowy bulion i gotujemy na małym ogniu dopóki dynia nie zmięknie. Dodajemy pieprz i imbir i dusimy jakieś 20minut. Po ugotowaniu miksujemy zupę i podajemy na ciepło.




Dynia na słodko i słono

12 wrz 2014

Ryż z czarnymi oliwkami i brokułem

Propozycja na wegetariańskie danie z ryżu w śródziemnomorskim klimacie. Łatwe i szybkie w przygotowaniu no i przede wszystkim smaczne i zdrowe. Polecam wszystkim, którzy kochają lekkie dania z czosnkową nutą niekoniecznie z mięsem.

Składniki :
250 gram ryżu
oliiwa z oliwek
1/2 słoiczka czarnych oliwek
1/2 świeżego brokuła
sól i pieprz do smaku
1 ząbek czosnku


 Przygotowanie:
Na dużej patelni szklimy na oliwie posiekany ząbek czosnku, dodajemy ugotowany ryż i podduszamy razem z czosnkiem tak by ryż naciągnął  aromatu czosnku i oliwy. Następnie dodajemy oliwki i kwiatuszki sparzonego we wrzątku brokuła. Wszystkie składniki delikatnie ze sobą łączymy i dusimy jeszcze chwilę oraz doprawiamy solą i pieprzem. Tak przygotowane danie można podawać z tartym serem, ale i bez niego smakuje wyśmienicie.
Smacznego!

8 wrz 2014

"Wspomnienie wakacji" czyli śródziemnomorska kolacja przy lampce wina

Tak szybko się zaczęły, a jeszcze szybciej skończyły letnie wakacje, a ja nie miałam czasu na kulinarne wpisy i nawet nie wiem kiedy tyle czasu uciekło mi bez bloga. Na szczęście pogoda  wciąż wakacyjna - ciepło, sucho i słonecznie co uwielbiam. Mimo, że kolejne wakacje za nami i rozpoczęła się szkoła - na nieszczęście dla mojej córki, to ja nie zamierzam tracić wakacyjnego nastroju, bo przecież wciąż mamy lato i piękną pogodę.
Urlop spędzony na prawdziwym wypoczynku i smacznym lenistwie - to najlepsza część życia:) Jako, że od paru lat udaje mi się wypoczywać w klimacie śródziemnomorskim, to takie właśnie smaki dominują w mojej kuchni przez resztę roku. Nie ukrywam, że lenistwo ma tu znaczenie, bo ta właśnie kuchnia to szybkość przygotowania i prostota, co cenię sobie najbardziej, no i oczywiście zapachy i smaki, z którymi trudno mi się rozstawać na dłużej.




Penne z sosem pomidorowym i oliwkami

Sos;
1 puszka pomidorów pelati
2 ząbki czosnku
1 łyżka oliwy Extra Vergine
1/2 puszki zielonych oliwek
sól, pieprz

Przygotowanie sosu jest proste i szybkie. Posiekany czosnek szklimy na oliwie, dodajemy pomidory z puszki (bez skórek) i gotujemy do uzyskania konsystencji gęstego sosu. Do pomidorów dodajemy oliwki, sól i pieprz do smaku. Ja dodaję odrobinę Vegety.
Gotujemy makaron penne w lekko osolonej wodzie zazwyczaj 7-10 minut w zależności od rodzaju makaronu. Makaron powinien być aldente. Podajemy razem z sosem, można posypać startym parmezanem. Smacznego!
No i oczywiście lampka wina...




Pora na pomidora!

Dieta Śródziemnomorska